Lista aktualności Lista aktualności

VII HUBERTUS WĘGROWSKI

   W miniony weekend, w tym roku nieco wcześniej, bo 10 i 11 października odbył się VII Hubertus Węgrowski.

Po raz kolejny Nadleśnictwo Łochów, Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Ojca Pio w Węgrowie oraz Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Siedlcach zaprosili do świętowania wszystkich leśników, myśliwych oraz lokalną społeczność.

   Pierwszy dzień obchodów tradycyjnie rozpoczął się wczesnym rankiem na Zamku w Liwie ślubowaniem młodych myśliwych oraz odprawą na polowanie, które zakończono uroczystym pokotem i biesiadą myśliwską. Drugiego dnia w Węgrowie, obchody Hubertusa rozpoczęły się paradą konną w wykonaniu V Pułku Ułanów Zasławskich i miłośników jeździectwa. Następnie wszyscy zgromadzeni uczestniczyli w polowej Mszy Św. celebrowanej przez J.E.ks.Bpa Tadeusza Pikusa. W homilii Biskup Drohiczyński przypomniał historię św. Huberta oraz mówił o pasji myśliwych i pracy leśników. Oprawę muzyczną do Mszy zapewnił Reprezentacyjny Zespół Muzyki Myśliwskiej PZŁ pod przewodnictwem Kol. Mieczysława Leśniczaka.

   W trakcie uroczystości wręczono także nagrody w konkursie plastycznym "Zwierzęta w czterech porach roku", który organizatorzy przeprowadzili wspólnie z Biblioteką Pedagogiczną w Węgrowie. Następnie odbył się Jarmark Hubertowski, który pomimo dość chłodnego dnia przyciągnął wiele osób. Podczas Jarmarku swoje stoiska prezentowali lokalni twórcy. Natomiast Nadleśnictwo Łochów i Leśny Kompleks Promocyjny "Puszcza Białowieska"oraz Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Knyszyńska" przygotowali ekspozycje prezentujące zasoby przyrodnicze polskich lasów. Na stoiskach Lasów Państwowych można było podziwiać wystawę trofeów łowieckich oraz wziąć udział w konkursach sprawdzających wiedzę o lasach.

   Na zakończenie wszyscy uczestnicy mogli rozgrzać się kosztując tradycyjnej grochówki i pieczonego dzika. Koleżeńska atmosfera uroczystości utwierdza nas w przekonaniu, że warto organizować tego typu imprezy promujące kulturę łowiecką. Dlatego mamy nadzieję, do zobaczenia za rok.