Lista aktualności Lista aktualności

VI Hubertus Węgrowski

W dniach 25-26 października br. odbył się już po raz szósty Hubertus Węgrowski

Tegoroczny Hubertus zorganizowany był przez Parafię Rzymskokatolicką pw. Św. Ojca Pio w Węgrowie, Nadleśnictwo Łochów oraz Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Siedlcach. Głównym organizatorem i pomysłodawcą uroczystości jest ksiądz Tomasz Duszkiewicz – kapelan myśliwych diecezji Drohiczyńskiej.

Z roku na rok uroczystości nabierają coraz większego rozmachu.Pierwszy dzień obchodów rozpoczął się na Zamku w Liwie ślubowaniem młodych myśliwych oraz odprawą na polowanie. Dla myśliwych biorących udział w polowaniu dzień ten zakończył się również na zamku w Liwie tradycyjnym pokotem. Podczas sobotnich łowów upolowano 24 dziki i 8 lisów. Królem polowania został Kol. Emilian Jaszczuk.

Drugi dzień obchodów rozpoczął się w Węgrowie paradą konną w wykonaniu V Pułku Ułanów Zasławskich i miłośników jeździectwa. Paradę kończył koncert muzyki myśliwskiej odegrany przez zespół Pasja. Następnie na błoniach Węgrowa przy kaplicy św. Ojca Pio rozpoczęła się Msza Św. pod przewodnictwem J.E.ks.Bpa Tadeusza Pikusa. W homilii Biskup Drohiczyński przypomniał historię św. Huberta. Kapłan mówił także o pasji myśliwych i pracy leśników oraz o tym, w jaki sposób ludzie powinni korzystać z przyrody podarowanej im przez Boga. Oprawę muzyczną do Mszy wykonał Reprezentacyjny Zespół Muzyki Myśliwskiej PZŁ pod przewodnictwem Kol. Mieczysława Leśniczaka.                                                

Uroczystość zgromadziła również wielu mieszkańców Ziemi Węgrowskiej, którzy korzystając z pogodnego, niedzielnego popołudnia odwiedzili błonia węgrowskie. Po mszy świętej na uczestników czekał Jarmark Hubertowski, na którym promowali się lokalni wystawcy. Nadleśnictwo Łochów i Nadleśnictwo Siedlce przygotowały prezentację Lasów Państwowych, na której podziwiać można było wystawę trofeów łowieckich, darów lasu oraz wziąć udział w różnego rodzaju konkursach sprawdzających wiedzę leśną. Można było również spróbować swoich sił w ręcznej przerzynce drewna. Na przybyłych czekał także poczęstunek w postaci pieczonych dzików i myśliwskiego bigosu.                                                         

Hubertus Węgrowski stał się już imprezą cykliczną na stałe wpisującą się w kalendarz lokalnych imprez. Uroczystościom towarzyszył radosny i koleżeński klimat w duchu miłości do łowiectwa, a także poszanowania zwierzyny i całej  przyrody. Wielu ludzi na co dzień nie związanych z łowiectwem tylko podczas takich imprez może dowiedzieć się, że łowiectwo to przede wszystkim racjonalne gospodarowanie zwierzyną, a strzelanie stanowi tylko mały wycinek tej pięknej pasji.