Lista aktualności Lista aktualności

Nowy sezon w wyłuszczarni rozpoczęty

Jak co roku w Wyłuszczarni Nadleśnictwa Łochów rozpoczęła się kampania łuszczenia nasion. W tym roku wyłuszczone zostaną nasiona z 19 ton szyszek.

  Kampania łuszczarska rozpoczęła się 17 marca 2014 roku i potrwa trzy miesiące. Wyłuszczamy nasiona sosny, świerka i modrzewia na potrzeby wszystkich nadleśnictw z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie oraz Nadleśnictwa Sarnaki (RDLP Lublin). Wiele procesów odbywa się tutaj w sposób tradycyjny - ręcznie. Źródłem energii cieplnej niezbędnej w procesie technologicznym łuszczenia są suche i puste już szyszki. Pozyskane nasiona po odskrzydleniu i wyczyszczeniu zostaną przekazane do przechowalni nasion zlokalizowanej  przy Szkółce Kontenerowej w Skierdach na terenie Nadleśnictwa Jabłonna, a pobrane próbki wysłane do Stacji Oceny Nasion.

  Poza łuszczeniem nasion nasza wyłuszczarnia prowadzi działalność edukacyjną. Dzieci, młodzież, a także osoby dorosłe maja szansę dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o procesie  łuszczenia nasion, zwiedzić budynek wyłuszczarni, a także obejrzeć maszyny i urządzenia oraz szyszki i wyłuszczone już nasiona.