Lista aktualności Lista aktualności

Nie dla wypalania traw na Mazowszu

Nadleśnictwo Łochów włącza się do kampanii informacyjnej, mającej na celu zwrócenie uwagi na skalę problemu wynikającego z wypalania traw.

  Większość z nas z utęsknieniem czeka zakończenia zimy i powrotu słonecznych wiosennych dni. Gdy tylko temperatura powietrza wzrośnie do przyjemnych, dodatnich temperatur, a pierwsze promienie słońca wyjdą zza chmur, chętniej wybieramy się na spacer, obserwujemy naturę i cieszymy się powrotem kolorów w otaczającym nas szarym pozimowym świecie.

  Jednak jest grupa ludzi, którzy na powrót wiosny patrzą zupełnie inaczej. Bardziej z wyczekiwaniem i w napięciu. Obserwują prognozy pogody i wzrastającą temperaturę powietrza widząc, że wcześniej czy później nadejdzie czas wytężonej pracy od zmierzchu do świtu. „Zaczęło się" – tak strażacy komentują moment, kiedy rozpoczyna się sezon wiosennej palności, a czerwone samochody bezustannie mkną „na sygnałach" do kolejnych pożarów.

„Nie wypalajmy traw" – z takim apelem od lat wychodzą strażacy, aby przypomnieć wszystkim jak niebezpieczne i szkodliwe są pożary łąk i nieużytków rolnych. Są to pożary, które co roku zagrażają zdrowiu i życiu ludzkiemu oraz powodują olbrzymie straty środowiskowe i materialne.

  Pamiętajmy, że niemal za każdym pożarem stoi człowiek. Każdy z nas ma olbrzymi wpływ na to, by ograniczyć liczbę tego typu pożarów. Wystarczy odrobina wyobraźni i zdrowego rozsądku. Wspólnie jesteśmy w stanie spowodować, że w najbliższej okolicy oraz w całym województwie mazowieckim nie dojdzie do strat w zdrowiu i życiu ludzi oraz w środowisku.